Receptfeltöltés
Buddha-tálak: látványos és egészséges fogások
Buddha-tálak: látványos és egészséges fogások
Szerző: Wessely Márta

Az utóbbi időben egyre többet hallani a Buddha-tálakról. A színes, számtalan alapanyagot felvonultató, mutatós tálalású edények beltartalmát mi magunk is könnyedén összeállíthatjuk, ha tisztában vagyunk a Buddha-tálak alapvető elveivel. Ha pedig már tudjuk, hogy hogyan hozzunk létre ilyen egyensúlyi tálakat, akkor – az ázsiai vonal mintájára – akár olaszos, spanyolos vagy épp magyaros Buddha-tálakat is alkothatunk.

Mi a Buddha-tál alapja?

A színes, számos alapanyagot tartalmazó, textúrákban szintén sokfelé mozgó tálak összeállításának alapja, hogy tartalmazzon egészséges gabonaféléket, legyen benne bőven nyers vagy főtt zöldség (esetleg mindkettő), a megfelelő zsírok is kerüljenek a tálba, illetve a fehérje is kapjon helyet - növényi vagy állati eredetű formában – az összeállításban.

Egészséges gabonafélék

Itt szóba jöhet a fehér rizs, barna rizs, vadrizs, vörös rizs, köles, hajdina, a különféle kuszkuszok, bulgurok (amelyeket nyugodtan keverhetünk vörös lencsével, beluga lencsével, apróbb szemű babbal, aszalványokkal), álgabonaként jöhet a quinoa, illetve a gluténérzékenyek számára ezt a helyet átveheti a polenta, vagy egy csicseriborsólisztből készített lepény.

Nyers vagy főtt zöldségek

A magyar konyha főzelékei itt nyugodtan színre léphetnek, de párolt gyökérzöldségeket ugyancsak kínálhatunk: köménnyel, borssal fűszerezett párolt sárgarépa, sütőben sütött sütőtökkockák, mézzel sült paszternák, párolt vagy sült cékla, csicsóka, pirított fodros kel, friss rukkola, spenót mind-mind kerülhet a tálba. A nyers zöldségeket salátaként is a tálra tehetjük, a tál ízvilágától függő fűszerezéssel, dresszinggel kiegészítve.

Zsírok a tányéron

Bár első hallásra bizarrnak tűnik, de egy darabka avokádóval máris megteremtettük az egyensúlyt a Buddha-tálon. De nem feltétlen kell ilyen formában zsiradékot csempészni a tálra, csonthéjasokkal szintén nyugodtan megtehetjük ezt. Egy kis dió, mandula, mogyoró, kesudió, paradió, vagy ezekből készített krémek is jó helyen vannak ebben az összeállításban. A zsírokat képviselheti jó minőségű olajbogyó, egy kevés friss hal, lazac vagy tonhal, esetleg makréla, szardella amely lehet konzerv is.

Fehérje a tányéron

Itt a legegyszerűbb, legkézenfekvőbb, ha egy kevés ragut szolgálunk fel. Nagyon jó megoldás lehet egy pörköltalapon indított hús, de curryben, hirtelen, roston lesütött húsokban, vagy konfitált, lassan elkészített alapanyagokban is gondolkodhatunk. A fehérjékhez beemelhetjük a hüvelyeseket, babkrémekkel, csicseriborsós humusszal is gazdagíthatjuk a tálat, illetve mascarponés-pesztós csirkeragut, apróbb fasírozottat, sült sajtot is ültethetünk rá. Szintén jó választás a tofu bármilyen alakban, illetve a tojás, amely egy adagnyi fűszeres rántotta képében, posírozott tojásként vagy kemény tojás formájában is szerephez juthat.

Fűszerek a tálon

A tál fűszerezéséhez nem feltétlen van szükség külön fűszerekre, hiszen minden egyes összetevő megkaphatja a maga ízesítését, de ha szeretnénk, akkor – az ízesítés függvényében - nigella maggal, chiamaggal, szezámmaggal, tört lenmaggal vagy egy kis friss petrezselyemmel, korianderrel megszórva is tálalhatjuk.

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!