Receptfeltöltés
Zabkása, egészséges reggeli nem csak a téli hónapokban
Zabkása, egészséges reggeli nem csak a téli hónapokban
Szerző: Wessely Márta

Az utóbbi években egyre nagyobb teret hódítanak a magyar konyhákban is a különféle zabkásák. Az instant, ízesített változatoknak köszönhetően már különösebb előkészületeket sem kell tennünk ahhoz, hogy zabpehelyből meleg és ízletes reggelit készítsünk magunknak.

Zabtörténelem

Manapság már külön verseny alakult ki a különböző social media felületeken, hogy ki tud mutatósabb, többféle maggal, gyümölccsel felturbózott kását posztolni, ám a kezdetek kezdetén, az ókori Egyiptomban ez a szempont valószínűleg kevéssé volt fontos. Az ekkor még vadon termő zabot szívesen fogyasztották és nem csak az észak-afrikai vidékeken, hanem Közép-Európában és a skandináv régióban, de a megművelésére, termesztésére nem itt, hanem Svájcban, a bronzkorban vállalkoztak először.

A megművelt, termesztett zabról az első írásos információk az első századból származnak, de igazi népszerűségre csak a 15. században tett szert Skóciában, ahol az éghajlati viszonyok sokkal jobban kedveztek a zabnak, mint a búzának. A zabpelyhet a skótok sós vízben áztatták, majd reggel megmelegítették és így ették, a szigorú skót zabkása-szabályokat felrúgók pedig a kását vajjal vagy tejszínnel elkeverték, esetleg cukorral, szirupokkal ízesítve fogyasztották.

Zabkása manapság

Ma már nem ragaszkodunk mereven a skót hagyományokhoz, a sóval és vízzel készített zabkásától igen messze jutott korunk kedvelt meleg reggelije. A zab jótékony hatásait szem előtt tartva növeltük a fogás élvezeti értékét, azaz a tejszín, a tej és a cukor mellett, számtalan egyéb összetevővel gazdagítottuk ezt a fogást. A zabkásának nagyon jól állnak a különféle álgabonák, érdemes quinoával, chia maggal elkeverni, de kölessel, bármilyen ízesített vagy natúr müzlivel, granolával kiegészítve szintén készíthető.

A zabkásánkba tehetünk különféle magvakat, roppanós, ropogós kiegészítőket, amelyek nem csak plusz textúrát biztosítanak a fogásnak, hanem extra ásványi anyaggal, vitaminnal is ellátják azt. A fogás rosttartalmát tovább növelhetjük egy kevés egészben hagyott vagy őrölt lenmaggal, kókuszpehellyel, adhatunk hozzá tört diót, mogyorót, mandulapelyhet, mákot, kesudiót, paradiót, pekándiót vagy makadámdiót is.

Az édesítést nem csak cukorral, mézzel, juharsziruppal vagy melasszal oldhatjuk meg, hanem különféle édesítőszerekkel (xilittel, szteviával, eritrittel) is, illetve csokoládét, kakaóport, datolyát, banánt, almát vagy bármilyen más szezonális, grillezett, karamellizált, fagyasztott, befőzött gyümölcsöt, esetleg lekvárt, dzsemet keverhetünk a reggeli kásánkhoz. Manapság nagy divatja van a liofilizált (fagyasztva szárított) gyümölcsöknek, ezekből is adhatunk a kásához egy keveset: gyönyörű színnel, gazdag ízekkel tölti meg a reggelinket.

Nem csak édesen, hanem sósan is ehetjük a kását, joghurttal, friss sajttal elkeverve, párolt, grillezett vagy nyers zöldségkockákkal gazdagítva, főtt vagy posírozott tojással kiegészítve, különféle szószokkal ízesítve.

Különféle fűszereket szintén használhatunk a zabkása ízesítéséhez: fahéjat, vaníliát, szegfűszeget, szegfűborsot, szerecsendiót, a sós változatokhoz curry-t, friss zöld fűszereket is tehetünk, bár ez utóbbiak közül a citromfű, a bazsalikom, a menta vagy épp a rozmaring az édes kásákban is otthonra lelhet.

Kifejezetten izgalmas kásákat készíthetünk némi alkohol hozzáadásával, de ezeket nem javasoljuk reggeli fogyasztásra. A brandyvel, whiskyvel, amarettoval, különféle likőrökkel ízesített zabkásák a délutáni, esti időszak ételei lehetnek, egy-egy jól elkészített kásával kiválthatjuk a desszerteket is.

Egészséges zabkása

A zabpehelynek számos kedvező egészségügyi hatása van. Csökkenti a koleszterinszintet, segít a szívbetegségek elkerülésében, mivel a zabban lévő antioxidánsok, az úgynevezett avenanthramidok nem engedik a szabad gyököknek károsítani az LDL-koleszterinszintet, és ezáltal csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A zabpehelyen lévő rostok az étkezés után megteremtik és sokáig fent is tartják a teltség érzetét, ezzel csökkentve a felesleges kalóriák bevitelét. A rostok az emésztés számára is elengedhetetlenek, valamint megakadályozzák, hogy a cukor túl gyorsan jusson be a véráramba, azaz a zabkása rendszeres fogyasztásával szintén tehetünk a 2-es típusú diabétesz kialakulása ellen.

A zab beltartalma is nagyon fontos, a zsírszegény étrendbe tökéletesen illeszkedő alapanyag nagy fehérjetartalmú, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, sok benne a kalcium, a cink, a folsav, a vas, a mangán, a tiamin, azaz a B1-vitamin, valamint az E-vitamin.

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!