Receptfeltöltés
Palacsintatorta
Palacsintatorta
Szerző: Wessely Márta

A palacsintából számtalan önálló étel, desszert készíthető. A sós ízvilágú hortobágyi palacsinta mellett, többek között túrós sült palacsinta, Gundel palacsinta vagy palacsintatorta is lehet belőle.

Palacsinta, az egyik legrégebbi partnerünk

A tudósok szerint a lapos köveken sütött, lisztből készített tésztafélékkel régóta nagy barátságban van az emberiség, közel harmincezer éve esszük – valamilyen formában – a palacsintát. Ötzi-t az osztrák jégembert is jó eséllyel egy palacsintás vacsora után érte a vég, de szerencsére itt nem szakadt meg a palacsintafogyasztás, a görögök és a rómaiak szintén előszeretettel fogyasztották a mézzel készített palacsintákat, az angolok pedig húshagyó kedden az összes, a böjt alatt hanyagolandó alapanyagból palacsintát sütöttek és kiélvezték a tojásban, tejben és vajban gazdag desszertben rejlő minden örömöt. A palacsinta azóta is ezt jelképezi: egy falatnyi boldogság, amelyet gyerek és felnőtt is egyaránt szeret.

Palacsintatorta: egyszerű, gazdaságos és finom

A palacsintatorta elkészítése ugyan igényel némi időt, de a végeredmény mindenért kárpótol. A könnyed tojásos, tejes tésztát a szokásos módon készítsük elő. Érdemes a tésztába tenni egy kevés olvasztott vajat vagy olajat, így biztosan nem fog a tészta sütés közben letapadni. Ugyancsak a könnyed sütést segíti elő, ha a tésztát magát nem cukrozzuk, mert ezt az az összetevő, amelyik a legtöbb palacsinta-balesetért felelős. A tésztát célszerű tejjel összeállítani, de nyugodtan dolgozhatunk alternatív lisztekkel és magtejekkel is, a lényeg, hogy a jól bevált tésztánk egy – a megszokottnál picit vastagabb – változatát készítsük el.

A palacsintatorta bizonyos változatainál, ahol nem a hagyományos alapokra építünk, készíthetünk zöldségekkel (sárgarépa, sütőtök, cékla), almával turbózott tésztát, használhatunk némi sütőpor, süthetünk olvasztott kakaóporral színezett és ízesített tésztát is.

Sütésnél a forró serpenyőben körbecsurgatott tésztát csak az egyik oldalán süssük meg alaposan, majd úgy csúsztassuk tányérra. A palacsintatortához nem feltétlen van szükségünk annyi tésztára, mint amennyit a hagyományos sütés esetében a családunk, barátaink megesznek, a tortához bőven elég, ha 15-20 palacsintát készítünk.

Palacsintatorta variációk

A tortát összességében nem a tészta, hanem a nagy mennyiségű töltelék határozza meg. Igazi klasszikusnak számít a darált mákkal, darált dióval és házi baracklekvárral rétegzett torta. Ugyancsak érdemes kipróbálni mazsolás, édes túróval töltött, párolt fahéjas almával rétegzett tortát is. Szintén nagyon jó választás a csokoládés vagy mogyorókrémes torta, itt szintén célszerű többféle töltelékben gondolkodni, a csokoládé mellé kerülhet a rétegek közé cukrozott darált dió, mandula vagy épp mogyoró, de a csokis rétegeket megpakolhatjuk banánszeletekkel vagy megszórhatjuk grillázzsal is.

A palacsintatortákat akár ebben a formában is asztalra tehetjük, de ha egy kevés cukorral felvert tojásfehérjét a tetejére simítunk vagy netán bele, a rétegek közé is töltünk, akkor a jénaiba vagy más tűzálló tálba összekészített édességet javasolt egy rövid időre sütőbe tenni, és közepes lángon addig sütni, amíg a tetején a tojáshab szép arany színt kap.

A palacsintatorta mellé adhatunk különféle – a töltelékkel harmonizáló – mártást, szószt, a szezon gyümölcseit, az otthoni befőtteket alapul véve készülhetnek az almaszószok, meggymártások.

Kommentet írok

Kommentelni csak bejelentkezve tudsz!

Belépés Regisztráció
Kommentek (0)

Még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első!